افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 17 June , 2024
4

لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ به صورت عادی بررسی می‌شود/رفع ایرادات طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها/وعده وام ازدواج و تولید تو خالی به جوانان ندهید – تابناک

  • کد خبر : 10546
  • 21 آگوست 2023 - 5:17
لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ به صورت عادی بررسی می‌شود/رفع ایرادات طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها/وعده وام ازدواج و تولید تو خالی به جوانان ندهید – تابناک

نشست علنی امروز (یکشنبه 22 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت 8 و 11 دقیقه و با حضور 197 نفر از نمایندگان آغاز شد. موافقت مجلس با بررسی لایحه عفاف و حجاب در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی در ابتدا تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس […]

نشست علنی امروز (یکشنبه 22 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت 8 و 11 دقیقه و با حضور 197 نفر از نمایندگان آغاز شد.

موافقت مجلس با بررسی لایحه عفاف و حجاب در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی

در ابتدا تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب ( حمایت از سلامت اجتماعی ) طبق اصل 85 قانون اساسی در اجرای ماده 164 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستورکار قرار گرفت.

جواد نیک بین عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه مذکور به عنوان متقاضی این موضوع نکاتی را در خصوص ضرورت اینکه باید این لایحه مطابق با اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون مشترک بررسی شود، مطرح کرد و گفت: اگر این لایحه در کمیسیون تخصصی بررسی شود، نخبگان و نمایندگان سایر کمیسیون‌ها می‌توانند در جلسه حضور پیدا کنند و نقطه نظرات خود را مطرح کنند، اما اگر لایحه در صحن علنی بررسی شود نخبگان اجازه حضور در جلسه را نخواهند داشت. همچنین اگر قرار باشد 1600 پیشنهاد مطرح شده پیرامون این لایحه به صحن بیاید، باید چندین ماه زمان برای بررسی آن در نظر بگیریم. از سوی دیگر چنانچه لایحه عفاف و حجاب به صورت اصل 85 قانون اساسی بررسی شود، در نهایت قانونی در حوزه حجاب داریم که به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و فرصت تصحیح و تنقیح مجدد آن وجود دارد. اما اگر در صحن بررسی شود امکان اصلاح آن وجود ندارد.

جلال محمودزاده در مخالفت با تقاضای بررسی لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب در قالب اصل 85 قانون اساسی، گفت: همه نمایندگان مجلس باید در جریان این لایحه باشند و نظرات مثبت و منفی خود را مطرح کنند، از سوی دیگر مردم نیز باید در جریان مذاکرات نمایندگان برای رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب باشند. گفته شده که این لایحه با سرعت اما با دقت بررسی می شود لذا چگونه می‌شود لایحه‌ای به صورت اصل 85 بررسی شود اما دقت در آن باشد.ضمن اینکه لایحه‌ای که 70 ماده دارد بسیار مهم است و باید در مجلس و صحن علنی مطرح شده و همه مردم با شنیدن مذاکرات درباره آن، نظر بدهند.

وی در ادامه از نحوه احضار متخلفان و تعیین مجازات برای آنها که در این لایحه لحاظ شده است، انتقاد کرد.

غلامرضا نوری قزلجه نیز که پیش از این عضو کمیسیون مشترک طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی بوده است در مخالفت با بررسی این لایحه در قالب اصل 85 قانون اساسی، گفت: بی‌تردید باید قانونی برای پوشش و زیست عفیفانه در جامعه داشته باشیم اما تقاضای اصل 85 شدن لایحه فوق دارای خطراتی است، ضمن اینکه آیین‌‍‌نامه تاکید دارد تنها موارد ضروری باید در قالب این اصل بررسی شود. از سوی دیگر  چرا ما باید موضوع به این مهمی را که همه جامعه با آن سروکار دارند در پستو بررسی کنیم.

وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به این نکته اشاره کرد که این لایحه حتی به حوزه دانش‌آموزی نیز ورود کرده است و متاسفانه براساس موادی از این لایحه اگر یک دانش‌‎آموز 10 ساله‌ای در مدرسه‌ای خلاف این قانون عمل کند، حتما اگر شما صبح دانش‌آموز خود را به مدرسه فرستاده باشید، شب باید وی را از کلانتری تحویل بگیرید و این می‌تواند جامعه را بهم بریزد .

این اظهارنظر پاسخ رییس مجلس شورای اسلامی را به همراه داشت که تاکید کرد:  این اطلاعات جنابعالی کاملاً اطلاعات غلط و اشتباهی بود. در هیچ کجای کار لایحه فوق هیچ فردی و هیچ خانم زیر 18 سالی حتی احضار نخواهد شد و به کلانتری برده نمی‌شود. اینکه شما می‌گویید باید آنها را از کلانتری جمع کنید، کاملا دروغ محض است.

و اما موسی غضنفرآبادی رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم نیز در موافقت با بررسی این لایحه در قالب اصل 85 قانون اساسی ضمن یادآوری اینکه بر اساس تجربه چند دوره نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی تاکنون این میزان هجمه علیه یک لایحه وجود نداشته و مشخص است که این هجمه‌ها برای چیست، گفت: این لایحه نه در پستو و نه پنهانی تدوین شده است و تعداد 8 نفر نیز آن را تدوین نکرده‌اند بلکه جمع بزرگی از عقلا، اندیشمندان جامعه اسلامی آن را تنظیم کرده‌اند، محور کار هم این بوده که قوانین و مقررات قبلی کفاف رسیدگی به موضوع را نمی‌دهد لذا سه قوه به این نتیجه رسیدند که قانون قبل نمی‌تواند جلوی این موضوع را بگیرد بنابراین قوه قضائیه لایحه خود را تنظیم و تقدیم مجلس کرد و مجلس کار بسیار بزرگی را انجام داد و اگر خدای ناکرده اصل 85 برای بررسی این لایحه رأی نیاورد باید فاتحه این لایحه را خواند و یک نقص و عیب را در کارنامه من و شما ثبت کرد.

امیرحسین بانکی پورفرد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم دیگر نماینده موافق با بررسی لایحه مذکور در قالب اصل 85 قانون اساسی، گفت: هفته گذشته وقتی 1500 پیشنهاد در مورد لایحه ارائه شده ذهن ها به سمتی رفت که چاره ای جز اعمال اصل 85 قانون اساسی در مورد این لایحه وجود ندارد زیرا در حال حاضر لایحه برنامه هفتم و به زودی بودجه 1403 را در دستورکار خواهیم داشت و زمان کافی برای بررسی این لایحه در صحن علنی نداریم .از سوی دیگر 80درصد متن لایحه مورد وفاق صاحبنظران و مسئولان مربوطه بود و 1500 پیشنهاد توسط 59 نماینده در مورد این لایحه مطرح شد که رئیس کمیسیون قضائی با طیب خاطر تمامی این پیشنهادات را با حضور نمایندگان بررسی و مدنظر قرار داد که ناظر بر ایرادات گرفته شده توسط جامعه بود و نیروی انتظامی، وزارت کشور و مسئولان و شخصیت‌های مختلف با حضور در نشست نظرات خود را به صورت مستقل ارائه کردند و چنانچه این لایحه به صورت عادی در صحن مطرح شود نمی‌توان تمامی نظرات را در مورد آن مطرح کرد.

وی همچنین یادآور شد که کمیسیون قضایی و حقوقی در جریان بررسی این لایحه تعامل خوبی با کمیسیون فرهنگی مجلس برای بررسی ابعاد فرهنگی آن داشته تا جایی که 35 ماده فرهنگی لایحه مذکور کارگشا است.

در نهایت وکلای ملت در موافقت با بررسی لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب در قالب اصل 85 قانون اساسی با 175 رأی موافق، 49 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در صحن، فرصتی را ایجاد کردند تا این لایحه از تمام ابعاد و با نظر نخبگان، صاحبنظران و کارشناسان به طور دقیق بررسی شده و ایرادات احتمالی و ابهاماتی که ممکن است در رابطه با این لایحه وجود داشته باشد، رفع شود.

لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ به صورت عادی بررسی می‌شود

در ادامه این نشست بررسی تقاضای دو فوریت در مورد لایحه اصلاح اموال بودجه سال 1402 کل کشور در دستورکار قرار گرفت اما نمایندگان در ابتدا با دوفوریت این لایحه با 63 رأی موافق، 146 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 235 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند. همچنین نمایندگان با یک فوریت لایحه مذکور با 90 رأی موافق، 125 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند. از این رو با تشخیص وکلای ملت، لایحه مذکور به صورت عادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اختصاص ۲۲.۵ درصد از عوارض پروانه ساخت برای بیمه کارگران ساختمانی

در  این نشست گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح دو فوریتی اصلاح ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

طرح اصلاح ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی که حاصل تلاش مجدانه بیش از 2 سال اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس بود در پنجم بهمن ماه سال 1401 مطابق با اصل 123 قانون اساسی در صحن مجلس بررسی و به تصویب رسید و در تاریح 18 بهمن ماه نیز به تایید شورای نگهبان رسیده و در 24 بهمن همان‌سال جهت اجرا به دولت ابلاغ شد اما دولت در تدوین آئین نامه‌ها همچون سایر مصوبات تاخیر داشت و همین امر باعث شد تا عده‌ای از نمایندگان به دلیل تورم در بازار مسکن و وجود مشکلاتی در روند صدور پروانه ساخت و سازها قبل از اجرای این مصوبه طرحی را برای بازنگری در این مصوبه ارائه دهند.

اینبار کلیات طرح دوفوریتی اصلاح قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی بار دیگر در تاریخ چهارم تیرماه سال 1402 تصویب شد و سخنگوی کمیسیون اجتماعی در ارائه گزارش نحوه بررسی این طرح در کمیسیون متبوعش به این مهم اشاره کرد که در تاریخ 5 بهمن ماه سال گذشته این طرح به صحن آمد و با اینکه کمیسیون اجتماعی موافق نبود،4 درصد حداقل دستمزد مشخص شد اما تبعاتی داشت چرا که اعداد و ارقام بالایی را ایجاد می‌کرد بنابراین در این طرح به گونه‌ای اصلاحات لازم اعمال شد تا شرایطی فراهم شود که بر اساس شاخص‌های جمعیت شهرستان‌ها، قیمت منطقه‌ای و حداقل دستمزد بتوان قیمت‌های این بخش را محاسبه کرد کما اینکه نحوه محاسبه به این صورت شد که در روستاها به ازای هر متر برای یک کارگر باید 26 هزار تومان و در تهران از صد هزار تا 370 هزار تومان برای بالاترین مناطق پرداخت شود.

و اما در نشست امروز بررسی طرح دوفوریتی توقف اجرای ماده (5) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی  5/11/1401 در دستورکار قرار گرفت و نمایندگان با 185 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در صحن با این اصلاح موافقت کردند.

رفع ایرادات طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها

همچنین در این نشست بررسی گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی(اعاده شده از شورای نگهبان) در دستورکار قرار گرفت و نمایندگان مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان به رفع ایرادات وارد دانسته شده به این طرح  پرداختند.

ناطقان نشست علنی

در این بخش از نشست علنی مجلس علی کریمی فیروزجائی اسامی ناطقان میان دستور را قرائت کرد  تا برای دفاع از موکلان خود از تریبون صحن به ایراد نطق بپردازند.

– احد آزادی خواه :راه نجات کشور حمایت از تولید و تولیدکننده است

– فریدون عباسی دوانی :وعده وام ازدواج و تولید تو خالی به جوانان ندهید

– پروین صالحی مبارکه : رخوت و سکون در بخش اجرایی گناهی باخشودنی است

– فرهاد بشیری :لزوم تدابیر کارشناسانه توسط مسئولان برای مدیریت پول های آزاد شده کشور

– کیومرث سرمدی واله :انتقاد از نبود شغل برای جوانان تحصیل‌کرده اسدآباد

اعلام وصول

محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه نشست علنی، متن اعلام وصول سوال ملی حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده قم از وزیر اقتصاد و امور دارایی درباره عدم رعایت صرفه و منافع مردم بیت المال در واگذاری بخشی از سهام دولت از هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را قرائت کرد. 

تذکر کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

احمد نادری عضو هیات رییسه مجلس نیز در ادامه تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد. 

تذکرات شفاهی

در ادامه این نشست نوبت به تذکرات شفاهی نمایندگان نسبت به عملکرد مسئولان دستگاه‌های ا جرایی رسید. 

فاطمه مقصودی:مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور غیرعادلانه و ظلم به فرزندان محروم کشور است

علی بابائی کارنامی:کارگران ساختمانی را پشت درهای بسته تامین اجتماعی نگه ندارید

محمدجواد عسکری:دولت باید با تمام توان مطالبات گندمکاران را پرداخت کند

پرویز اوسطی:فقط دو درصد از مطالبات گندمکاران کردستانی پرداخت شده است

رسول فرخی میکال: دولت برای کنترل قیمت کالاها، قرارگاه های نظارتی در استان ها تشکیل دهد

عباس مقتدایی:دولت اقدام شایسته ای در مورد زاینده رود انجام نداده است

سیدکریم حسینی:مردم اهواز از کیفیت خدمات قطارها مسافری شاکی هستند

ذبیح الله اعظمی ساردوئی: کمیسیون آموزش مجلس به موضوع الحاق سازمان سنجش به نهاد ریاست جمهوری ورود کند

عبدالناصر درخشان: سرانه پزشک سیستان و بلوچستان نسبت به جمعیت استان بسیار پایین است

حسن محمدیاری: در مورد خرید برنج انبار شده کشاورزان هیچ اقدامی صورت نگرفته است

ولی الله بیاتی:قیمت گوشت سفید سرسام آور شده است

عباس گودرزی:چه کسی به اقدامات دادستان بروجرد که آرامش را از شهر گرفته، رسیدگی می کند

سیدکاظم دلخوش اباتری:رسیدگی به وضعیت برنجکاران نیاز به جلوگیری از واردات برنج دارد

حسین محمدصالحی دارانی:ضرورت حمایت وزارت جهاد کشاورزی از کشاورزان

حسین رئیسی:مردم از صفوف بنزین اذیت هستند

 انور حبیب زاده بوکانی: بوکان با تنش شدید آبی مواجه است

حسین خسروی اسفزار: وزیر بهداشت نسبت به تکمیل بیمارستان «خوسف» اقدام کند

علیرضا سلیمی: قوه قضائیه درباره خروج تعدادی از فرش های سعدآباد به افکار عمومی توضیح دهد

در پایان عبدالرضا مصری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ساعت 12:11 زنگ پایان این نشست را به صدا درآورد و یادآور شد: نشست بعدی روز (دوشنبه، 23 مردادماه) رأس ساعت 7:45 با ادامه بررسی دستور کار نشست علنی برگزار خواهد شد.

منبع

لینک کوتاه : https://sarkhat24.com/?p=10546

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.