افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024
1

حضور کاظم صدیقی در تریبون نماز جمعه از نگاه ۲ عضو جامعه روحانیت

  • کد خبر : 78633
  • 16 آوریل 2024 - 16:44
حضور کاظم صدیقی در تریبون نماز جمعه از نگاه ۲ عضو جامعه روحانیت

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، « صدیقی روشنگری کند.»، «رفع ابهام صورت بگیرد.»، «امامان جمعه ساده زیستی را سرلوحه قرار دهند.» و …، این توصیه ها را حجت الاسلام محمدتقی رهبر، عضو شاخص جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در واکنش به پرونده کاظم صدیقی و خلوتی نماز جمعه تهران به امامت او مطرح […]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، « صدیقی روشنگری کند.»، «رفع ابهام صورت بگیرد.»، «امامان جمعه ساده زیستی را سرلوحه قرار دهند.» و …، این توصیه ها را حجت الاسلام محمدتقی رهبر، عضو شاخص جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در واکنش به پرونده کاظم صدیقی و خلوتی نماز جمعه تهران به امامت او مطرح می‌کنند.

رهبر، که خود سابقه حضور در تریبون نماز جمعه را داشته است، معتقد به روشنگری حجت الاسلام صدیقی در ماجرای حوزه علمیه ازگل است. حسین ابراهیمی دیگر عضو این تشکل روحانی نیز گرچه می گوید درباره پرونده صدیقی اظهارنظر نمی کند اما معتقد است تفاوت رفتار و گفتار ائمه جمعه باعث خلوتی نماز جمعه ها می شود.

محمدتقی رهبر: اگر امام جمعه زبان مردم باشد، مردم هم پای خطبه ها می آیند

حجت الاسلام محمدتقی رهبر، عضو جامعه روحانیت مبارز در گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین درباره لزوم پررنگ کردن پیوند مردم با نماز جمعه گفت: آنچه سبب جذب مردم به حضور در نماز جمعه می‌شود این است که اولاً خطبه‌ها باید محتوا داشته باشند یعنی خطبه‌ها باید علمی، اخلاقی، اسلامی و آموزنده باشند که وقتی مردم پای خطبه‌ها می‌آیند مانند یک کلاس درس بزرگ از این خطبه‌ها استفاده کرده باشند. تفسیر قرآنی، روایت‌ها، نهج‌البلاغه، احادیث پیامبر و امامان و گفته‌های امام راحل همگی از جمله مواردی هستند که می‌توان در خطبه‌ها از آنها استفاده کرد، لذا خطیب جمعه باید در خطبه‌ها از کلمات و عبارات محتوادار و متناسب با شرایط امروز استفاده کند، به این معنی که خطیب جمعه زبان مردم باشد، مردم دردهای خود را از زبان امام جمعه بشنوند، در حقیقت امام جمعه نماینده امت است.

وی افزود: لذا امام جمعه با طرح مواردی در مورد مسئولین و مشکلات می‌تواند مردم را به این نتیجه برساند که به صورت معقول و منطقی حرف دل‌های آنها را می‌زند. نکته دیگر این است که خطیب جمعه باید وارسته باشد به این معنی که هیچ‌گونه نقطه ضعفی پیرامون آن نباشد و مردم هم او را به عنوان الگو و اسوه نگاه کنند، بنابراین رفتار و شخصیت امام جمعه در جذب مردم مهم است. همچنین اگر نقد می‌کند، نقد منصفانه و به شیوه سازنده باشد که نخواهد با صحبت کردن حکومت را تخریب کند، بلکه با زبان خوب خطاب به مسئولین بگوید که مردم را دریابند.

محمدتقی رهبر همچنین تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که خطیب جمعه زبان امت و مردم است بنابراین هم دل مردم با امام جمعه باشد هم مشاهده کنند که دردهای مردم مطرح می‌شود و از طرفی مصالح عمومی کشور را هم مطرح کند که در نهایت امام جمعه و نماز جمعه سنگری برای حفظ نظام، مردم، کشور و دین باشد.

وی درباره حضور کاظم صدیقی در تریبون نمازجمعه علی رغم شائبه ها در پرونده حوزه علمیه ازگل، گفت: بنده در مورد این موضوع هیچ اظهارنظری نمی‌کنم اما روشن کردن قضیه از طرف شخص صدیقی یا دیگری برای جامعه خوب است چه بسا که سوءتفاهم باشد و احساس نیاز شود که برای مردم توضیح داده شود، البته نباید به برخی شائبه‌ها و حرف‌ها اعتنا کرد.

حجت الاسلام رهبر در پایان یادآور شد: فردی مانند صدیقی سالیان سال است که او را به صداقت و ایمان می‌شناسیم و هنوز هم چنین اعتقادی در مورد صدیقی داریم اما چنانچه ابهامی در کار است آن ابهام برداشته شود، به این ترتیب که از طریق روشنگری ابهام برداشته شود، به عبارت دیگر روشنگری به دور از تخریب شخصیت افراد انجام شود و رفع ابهام صورت بگیرد، روشنگری هیچ اشکالی ندارد کما اینکه ائمه زمانی فرمودند که ما هم در بین شما هستیم، اگر موردی وجود دارد و به نظرتان می‌رسد به ما بگویید، لذا روشنگری در این مسائل خوب است. البته در مورد صداقت و امانتداری صدیقی شکی نداریم اما چنانچه ابهامی وجود دارد، این ابهام رفع شود و روشنگری شود.

ابراهیمی: تفاوت رفتار و گفتار امام جمعه باعث خلوتی نماز جمعه می شود

حجت الاسلام حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز نیز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره محکم کردن پیوند مردم با نماز جمعه گفت: نماز جمعه یکی از مانورهای مذهبی و دینی است که وحدت، انسجام و حرکت هماهنگ را می‌رساند و اگر چنانچه نقصی در آن باشد باید نقص را برطرف کنند و عملکرد ائمه جمعه باید به نحوی باشد که مردم از رفتار و کردارهای آنها درس لازم را بگیرند و نکند وقتی رفتار ائمه جمعه با گفتارشان تفاوت کند که اگر این اتفاق بیافتد طبیعی است که نماز جمعه‌ها خلوت می‌شوند و مردم آن خوش‌بینی که به نمازجمعه‌ها داشتند را از دست می‌دهد.

وی افزود: در نتیجه ائمه جمعه باید مواظب باشند که عملکرد و رفتارشان باهم هماهنگ باشد. وقتی موظف دعوت به تقوا هستیم، اولویت تقوا از خود ائمه جمعه باید شروع شود وگرنه چنانچه حرف باشد و عمل نباشد، معمولاً شرایط جوری خواهد شد که مردم نماز جمعه‌ها را خلوت خواهند کرد.

ابراهیمی همچنین تصریح کرد: از طرف دیگر ائمه جمعه که همگی تلاش و کوشش می‌کنند، باید با مطالعه، نوآوری، دقت لازم در معارف دینی خطبه‌ها را بخوانند چراکه یکی از میدان‌های داغ فرهنگ‌سازی نماز جمعه است که می‌تواند جامعه را تغییر دهد چراکه مردم خود را موظف می‌دانند در نماز جمعه شرکت کنند و با شرکت آنها در نماز جمعه و بیانات شیرین و پرمحتوا می‌توانند تغییرات لازم را در آنها به وجود بیاورد. از طرف دیگر هم مردم باید به نماز جمعه اهمیتی بدهند، درست است که حضور در نماز جمعه بر همه واجب نیست اما آنهایی که می‌توانند در نماز جمعه شرکت کنند، باید شرکت کنند.

حضور کاظم صدیقی در تریبون نماز جمعه از نگاه ۲ عضو جامعه روحانیت مبارز

عضو جمعه روحانیت مبارز با تاکید بر ساده زیستی ائمه جمعه اظهار کرد: در مجموع نمازجمعه صحنه ارزشمندی برای فراگیری معارف دینی و ایجاد هماهنگی و وحدت در جامعه محسوب می‌شود. در حقیقت باید در چارچوب نظرات مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) باید حرکت کنیم. امام خمینی در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کردند. وقتی برای اولین بار به حسینیه امام خمینی رفتیم آن زمان بنده کودک بودم، در حسینیه شن بود و هنوز فرش نداشت، در همین شرایط به محضر حضرت امام رفتیم و ساده زیستی او را مشاهده کردیم. از طرفی ساده زیستی رهبری نیز از جمله مواردی است که باید به آن اشاره کرد، ایشان به اندازه‌ای به ساده زیستی مقید است که در همه دعوتی‌های خود در نهایت غذایش چلومرغ است و مورد دیگری در بساط نیست. حتی فرزندان و دامادهای رهبری نیز ساده زیست هستند، در حقیقت همه فرزندان و دامادهایش ایشان مهذب، روحانی و اخلاقی هستند و به نحوی زندگی می‌کنند که آدم فریفته آنها می‌شود.

حجت الاسلام ابراهیمی همچنین ادامه داد: لذا ائمه جمعه باید به صورتی زندگی کنند که الگو باشند و وقتی مردم در نماز جمعه شرکت می‌کنند، الگو بگیرند. لذا بنده معتقد هستم هم ساده زیستی و هم دور بودن از مواهب دنیا از جمله مواردی است که ائمه جمعه باید در نظر بگیرند. همچنین همه ائمه جمعه باید نحوه زندگی امیرالمومنین را به عنوان الگویی در نظر بگیرند. درست است که ما نمی‌توانیم مثل پیامبر و ائمه بشویم اما حداقل خودمان را شبه آنها یا به نوعی نشان دهیم که پیرو آنها هستیم و این را بفهمانیم. اگر این اتفاق صورت بگیرد، نماز جمعه گرم می‌شود.

عضو جامعه روحانیت مبارز خاطرنشان کرد: البته گرم شدن نماز جمعه دو رفتار است اولین مورد اینکه مردم علاقه به شرکت داشته باشند و دوم اینکه ائمه جمعه نوآوری به خرج دهند که مردم شرکت کنند، با این کیفیت نمازهای جمعه رونق می‌گیرد و می‌تواند مردم را جذب و فرهنگ دینی را پیاده کند.

وی در پاسخ به این پرسش که تصاویری از نماز جمعه گذشته تهران منتشر شده که نشان می‌دهد مردم از نماز جمعه استقبال نکردند، به نظر شما درباره تصمیم ستاد ائمه جمعه برای حضور کاظم صدیقی در تریبون نماز جمعه، چیست، یادآور شد: بنده در مورد صدیقی نظر خاصی ندارم، بنده درمورد همه ائمه جمعه می‌گویم که در امر دعوت به تقوا خود فرد مقدم بر دیگران است، انشاالله خود ائمه جمعه این نکته را رعایت می‌کنند. در مورد صدیقی هم سخنگوی قوه قضائیه گفت اقاله صورت گرفته یعنی هر چه هم اشتباه شده به حالت اول برگشت داده شده است، بنابراین اگر شرایط به حالت اول برگشت خورده باشد دیگر جای اعتراض وجود ندارد.

۲۷۲۱۱

منبع

لینک کوتاه : http://sarkhat24.com/?p=78633

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.